Problem 1 :
If the price of 1lb. of sugar is $0.22, find the total cost of 6.5 lbs. of sugar.
Problem 2 :
If the price of an oil is $3.60 per liter, find the total cost 3.5 liters of oil.
Problem 3 :
The cost of a pencil is $1.75 and that of a pen is $2.25. If Lily buys 4 pencils and 5 pens. how much does she have to pay?
Problem 4 :
The price of a pen is $2.50, a book is $22.50 and a bag is $36.80. Find the total cost of 5 pens, 4 books and 3 bags.
Problem 5.
If the length of a rectangle is 6.4 cm and its width is 4.7 cm, find its area.
Problem 6.
If the length of a rectangle is 4.75 cm and its width is 3.5 cm, find its perimeter.
Problem 7 :
Angelina's car can go 25.5 miles per gallon of gasoline. How many miles can she travel in her with 3.5 gallons of gasoline?
Problem 8 :
The price of a camera is $425. If the camera is on a sale of 12% off, find the price of the camera after discount.
Problem 9 :
The price of a shirt is $56 which is on a sale of 15% discount. If there is a sales tax of 5% on discounted price, find the final price of the shirt.
Problem 10 :
There are 40 cookies in each batch and each cookie needs 0.025 cups of sugar. If Adam makes 4 batches of cookies, find the amount of sugar he needs.
Problem 11 :
If the cost of 5 pencils is $4, find the cost of 13 pencils.
Problem 12 :
The cost price of a product $42.8. If the selling price is 25% more than the cost price, find the selling price.
Problem 13 :
The cost price of a product $56.8, If the product is sold at a loss of 5%, find the selling price.
Problem 14 :
A taxi driver charges a minimum of $12.50 for the first 3 miles and $2.75 for each additional mile. If Daniel travels 9 miles, find the amount he has to pay.
Problem 15 :
The radius of a circular path is 3.5 yards. If Benjamin walks around the circular path and completes 3 rounds, find the distance covered by him (use π ≈ 3.14).
1. Answer :
The total cost of 6.5 lbs. of sugar :
= 6.5 x 0.22
= $1.43
2. Answer :
The price of the oil is $3.60 per liter.
That is, the price of 1 liter of oil is $3.60.
Total cost of 3.5 liters of oil :
= 3.5 x 3.60
= $12.60
3. Answer :
Amount of money has to be paid by Lily for 4 pencils and 5 pens :
= 4x1.75 + 5x2.25
= 7 + 11.25
= $18.25
4. Answer :
Total cost of 5 pens, 4 books and 3 bags :
= 5(2.50) + 4(22.50) + 3(36.80)
= 12.50 + 90 + 110.40
= $212.90
5. Answer :
Area of a rectangle = length x width
Length = 6.4 cm. and width = 4.7 cm.
= 6.4 x 4.7
= 30.08
Area of the rectangle is 30.08 cm2.
6. Answer :
Perimeter of a rectangle = 2(length + width)
Length = 4.75 cm. and width = 3.5 cm.
= 2(4.75 + 3.50)
= 2(8.25)
= 16.5
Perimeter of the rectangle is 16.5 cm.
7. Answer :
Number of miles Angelina can travel in her car with 2.5 gallons of gasoline :
= 2.5 x 25.5
= 89.25
8. Answer :
Price of the camera after 12% off :
= (100 - 12)% of 425
= 88% of 425
= 0.88 x 425
= $374
9. Answer :
Discount price of the shirt :
= (100 - 15)% of 56
= 85% of 56
= 0.85 x 56
= $47.60
Price of the shirt after 5% sales tax on the discounted price :
= (100 + 5)% of 47.60
= 105% of 47.60
= 1.05 x 47.60
= 49.98
Final price of the shirt is $49.98.
10. Answer :
There are 40 cookies in one batch.
Number of cookies in 4 batches :
= 4 x 40
= 160
Amount of sugar needed for 1 cookie = 0.025 cups
Amount of sugar needed for 160 cookies :
= 160 x 0.025
= 4 cups
11. Answer :
The cost of 5 pencils is $4.
Cost of 1 pencil :
= 4/5
= $0.80
Cost of 13 pencils :
= 13 x 0.80
= $10.40
12. Answer :
Selling price of the product :
= (100 + 25) % of 42.8
= 125% of 42.8
= 1.25 x 42.8
= $53.50
13. Answer :
Selling price of the product :
= (100 - 5) % of 56.8
= 95% of 56.8
= 0.95 x 56.8
= $53.96
14. Answer :
Amount of money has to be paid by Daniel for 9 miles :
= cost for first 3 miles + cost for the remaining 6 miles
= 12.50 + 6(2.75)
= 12.50 + 16.50
= $29
15. Answer :
Circumference of a circle = 2πr
Substitute π ≈ 3.14 and r = 3.5.
≈ 2(3.14)(3.5)
= 21.98
Distance covered in 1 round of walk ≈ 21.98 yards
Distance covered in 3 round of walks :
= 3 x 21.98
= 65.94 yards
Distance covered by Benjamin in 3 rounds around the circular path is about 65.94 yards.
Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com
We always appreciate your feedback.
©All rights reserved. onlinemath4all.com
Apr 30, 24 09:01 PM
Apr 30, 24 08:50 PM
Apr 29, 24 07:59 PM